Become A Donor

Become A Donor
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

Contact Info

684 West College St. Sun City, United States America, 064781.

(+55) 654 - 545 - 1235

info@zegen.com

Ogłoszenia duszpasterskie i intencje Mszy Świętych 24-31.03.2024

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

24 marca 2024 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Daj nam pojąć naukę płynącą z Jego męki” (kolekta)

Kościół przemieniony przez Misterium Paschalne i zapatrzony w odkupieńczą śmierć Chrystusa potrafi widzieć w Bogu najlepszego Ojca, który jest Miłością. Potrafi zaufać Bożej mądrości i zrezygnować tym samym z polegania jedynie na własnym rozumie, powtarzając za Jezusem: „Nie to, co ja chcę, ale to, czego Ty chcesz”. Wierzący mają także „odtwarzać” w sobie śmierć Pana: „Nosimy nieustannie w ciele naszym konanie Jezusa, aby życie Jezusa objawiało się w naszym ciele” (2 Kor 4,10). To „nieustanne konanie” jest drogą do zmartwychwstania i chwały, a oznacza codzienne umieranie dla grzechu. Nie własną mocą, ale mocą łaski Chrystusa. Nauka płynąca z tej męki to także zaproszenie dla Kościoła do głębokiego zjednoczenia z misją i życiem Jezusa. „Razem z zaproszeniem: naśladuj Mnie – Jezus nie mówi swoim uczniom wyłącznie: weź Mnie jako wzorzec, ale również: uczestnicz w moim życiu i moich wyborach, poświęć razem ze Mną swoje życie dla miłości Boga i braci. W ten sposób Chrystus otwiera przed nami drogę życia, która, niestety, nieustannie jest zagrożona przez drogę śmierci” (Jan Paweł II).

 

Program duszpasterski na rok 2023/2024

„Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”

 

 1. Niedzielą Palmową wchodzimy w Wielki Tydzień, w doroczny obchód Misterium Paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia. Na początku każdej Mszy Świętej błogosławimy palmy, odczytujemy fragment o uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i pragniemy naśladować tłumy, które wiwatowały na Jego cześć.
 2. Już po raz siódmy dzisiejszego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest to rocznica męczeńskiej śmierci beatyfikowanej pół roku temu rodziny Ulmów, jednej z wielu bohaterskich polskich rodzin, którzy chcieli ocalić swoich sąsiadów i przyjaciół żydowskiego pochodzenia. Dla nas jest to okazja, aby modlić się o pokój, zgodę, pojednanie między narodami oraz o to, by w drugim człowieku umieć zobaczyć swojego bliźniego, któremu należy okazywać miłość i szacunek.
 3. Dziś o godz. 16:20 nabożeństwo Gorzkich Żali z ostatnią nauką pasyjną.
 4. W kalendarzu liturgicznym 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy tego kalendarza wskazują na ogromną wielkość dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, zatem tę uroczystość będziemy obchodzili w poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego czyli 8 kwietnia.

Jednak jutro w poniedziałek 25 marca 2024 r. o godz. 7:00 będzie odprawiona Msza Święta podczas, której odbędzie się złożenie przyrzeczeń w ramach Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Materiały (ulotki) są na stoliku pod chórem. Zachęcamy do podejmowania tej jakże ogromnie ważnej modlitwy Kościoła Świętego. Dziś Narodowy dzień ŻYCIA.

 1. Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne oraz święta Zmartwychwstania Pańskiego. Aby rzeczywiście je owocnie i pięknie przeżyć, oczyśćmy nasze serca, pozwólmy, aby Pan nas przemienił, uczynił lepszymi. On, jak słyszeliśmy w odczytanym opisie Męki Pańskiej, na krzyżu modlił się za swoich oprawców i obiecał raj skruszonemu łotrowi. On także nas przyjmuje i ogarnia swoim miłosierdziem, zatem otwórzmy się na to uzdrawiające działanie… Okazja do spowiedzi świętej w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek podczas wieczornej Adoracji Najświętszego Sakramentu (taka mała noc konfesjonałów) oraz podczas święcenia pokarmów wielkanocnych w Wielką Sobotę.
 2. WIELKI CZWARTEK:

Święte Triduum Paschalne rozpocznie się w Wielki Czwartek wieczorem o godz. 18:00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. Będziemy dziękowali za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo.

Po skończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji (dawniej nazywanym „Ciemnicą”), gdzie będziemy Go adorowali do godz. 24:00. Podczas procesji śpiewać będziemy hymn Pange lingua (Sław języku tajemnicę), za odmówienie go tego wieczoru można uzyskać odpust zupełny.

Adorację wznowimy w Wielki Piątek o godz. 7:00 a następnie adoracja przez cały dzień w „ciemnicy”.

W Wielki Czwartek Mszy Świętej o godz. 7:00 nie będzie.

 1. WIELKI PIĄTEK:

W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w specjalnej i szczególnej liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja Krzyża Świętego, za uczczenie którego w tym dniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. W naszym kościele parafialnym tę liturgię rozpoczniemy o godz.18:00.

Wcześniej, bo na godz. 15:00 zapraszamy wszystkich Parafian na Koronkę Bożego Miłosierdzia a po niej na Drogę Krzyżową.

Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego „Bożego Grobu”, gdzie adoracja trwać będzie do godz. 24:00.

Przypominamy też, że w Wielki Piątek wierni między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani do jednorazowego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) niech pamiętają tego dnia o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Także w Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego – zachęcamy do indywidualnego odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia.

 1. WIELKA SOBOTA:

Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii: wszyscy wierni są zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznegoprzygotowanym „Grobie Pańskim”. Zapraszamy na godz. 7:00 do przyjścia do świątyni na adorację Najświętszego Sakramentu.

Postarajmy się znaleźć chwilę czasu w tym przedświątecznym zabieganiu, zarówno w Wielki Piątek, jak i w Wielką Sobotę na indywidualną modlitwę przed ukrytym w Chlebie naszym Panem i Zbawicielem…

Od godz.7:00 do godz.13:00 co godzina będzie odbywać się święcenie pokarmów na stół wielkanocny.

Wieczorem w sobotę po zachodzie słońca, o godz. 20:00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – LITURGIĘ WIGILII PASCHALNEJ. Będziemy celebrować NOC PASCHY PANA – noc przejścia ze śmierci do życia; będziemy celebrować JEGO ZMARTWYCHWSTANIE, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Rozpoczniemy ją od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne ALLELUJA, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna.

Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec i naczyń na wodę święconą.

 1. WIELKANOC:

W WIELKANOCNY PORANEK NIEDZIELI ZMARTWYCHWSTANIA O GODZ. 6:00 uroczystą procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem OGŁOSIMY WSZYSTKIM, ŻE PAN ZMARTWYCHWSTAŁ I JEST Z NAMI. Po procesji celebrować będziemy UROCZYSTĄ EUCHARYSTIĘ.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego.

 1. Z pomocą Bożej łaski i błogosławieństwa wejdźmy w głębokie przeżycie tego Wielkiego Tygodnia, abyśmy mogli doświadczać przechodzenia ze śmierci grzechu do życia w łasce i wolności dziecka Bożego.
 2. Dziś 24 marca 2024 r. (Niedziela Palmowa) o godz. 18:00 przy naszej parafii a dokładniej przy „Damaszku” odbędzie się inscenizacja Misterium Męki Pańskiej Jezusa Chrystusa. Zapraszamy wszystkich kto żyw do udziału.

W związku z tym Msza Święta wieczorna w dniu dzisiejszym (24.03.2024) wyjątkowo będzie odprawiona godzinę wcześniej czyli o godz. 17:00.

 1. Katarzynie Herbaczewskiej ogromnie dziękuję za przygotowanie kiermaszu Wielkanocnego. Jest to wydarzenie, które wspaniale by było aby wpisało się na zawsze w rytm naszego duszpasterstwa parafialnego.
 2. Jutro w poniedziałek 25 marca mija kolejna rocznica powstania naszej diecezji Ełckiej.

  

INTENCJE MSZY ŚWIĘTYCH 24-31.03.2024

NIEDZIELA PALMOWA CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ – 24.03.2024 r.

7:00 Za Parafian
8:30 + Zofia w 6. r. śm., Henryk, zm. z rodz. Klementowicz
10:00 + Beata Łoch w 4. r. śm.
11:30 + Bogdan Łychowid (greg. 29/30)
13:00 + Antonia, Jan, Wiesław, Jadwiga, Tadeusz, Jadwiga, Tadeusz, Stanisław
17:00 + Zofia w 18. r. śm., Zygmunt w 31. r. śm., zm. z rodz. Liminowicz

 

WIELKI PONIEDZIAŁEK – 25.03.2024 r.

7:00 Za dusze w czyśćcu cierpiące
18:00 + Bogdan Łychowid (greg. 30/30)
18:00 + Romualda Gmińska

 

WIELKI WTOREK 26.03.2024 r.

7:00 + Jan Goska, Andrzej Gosk, zm. rodziców, teściów
18:00 + Jerzy Wojtanowicz w 4. miesiąc po śmierci
18:00 + Krzysztof (urodzinowa), Elżbieta

 

WIELKA ŚRODA  – 27.03.2024 r.

7:00 Za dusze w czyśćcu cierpiące
18:00 + Czesław Romanowicz w 30. dzień po pogrzebie
18:00 + Helena w 28. r. śm., Aleksander, Aleksander, Stanisław Malinowscy, zm. z rodz. Malinowskich i Witkowskich

 

WIELKI CZWARTEK MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ – 28.03.2024 r.

18:00 Dziękczynna za szczęśliwą operację z prośbą o bł. Boże i opiekę Matki Bożej dla Teodozji
18:00 + Irena, Marian Rodak, Feliks Rodak
18:00 + Franciszka w 33. r. śm., Franciszek Sosnowscy oraz ich zm. dzieci, zm. z rodz. Sosnowskich i Bobrowskich.

 

WIELKI PIĄTEK. LITURGIA NA CZEŚĆ MĘKI PAŃSKIEJ – 29.03.2024 r.

18:00 Liturgia Męki Pańskiej

 

WIELKA SOBOTA. WIGILIA PASCHALNA W WIELKĄ NOC  – 30.03.2024 r.

20:00 Dziękczynna za wszystkich dobrodziejów Sióstr Służebnic Ducha Świętego, o bł. Boże.
20:00 + Piotr Rzeszot – int. of. od żony
20:00

 

NIEDZIELA WIELKANOCNA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – 31.03.2024 r.

6:00 + Aleksander Kieres, Stanisław Kucharczak, Władysław Kucharczak
8:30 + Piotr Rzeszot – int. of. od Adama z rodziną
10:00 + Helena, Emilia, Józef, Stanisław, Jerzy, Wojciech
11:30 + Maria w 10. r. śm., Antoni, Andrzej, zm. z rodz. Makiewicz, Wiktoria, Jan, Marian, zm. z rodz. Liwarowskich, Anna, Zygmunt, zm. z rodz. Kalus

Chrzest: Alicja Zalutyńska

13:00 + Kacper, zm. z rodz. Kubajków, Bławatów, Herbaczewskich, Tomaszewskich
18:00 + Stanisław Garboliński w 23. r. śm., Aleksander Chrunyk w 7. r. śm., Maria Chrunyk w 2. r. śm., Bartłomiej Wośkowiak w 1. r. śm., Ewa w 2. r. śm.