Posłuchać nas możesz w każdą drugą i czwartą niedzielę miesiąca na Mszy Św. o 10:00
oraz na imprezach, koncertach i innych wydarzeniach.
Chór Ojczyzna jest zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowniczym jako Stowarzyszenie „Chór Ojczyzna”
Krótka historia działalności
Chór „Ojczyzna” powstał wiosną 2003 roku przy Stowarzyszeniu Wspólnota Polska i pierwszymi chórzystami byli członkowie tegoż Stowarzyszenia. Pierwszy występ chóru miał miejsce 3 maja 2003 roku w Muzeum Kultury Ludowej z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji i liczył wtedy 8 osób. Siedziba chóru znajdujei się w domu parafialnym przy kościele Św. Ap. Piotra i Pawła w Węgorzewie w którym śpiewamy podczas uroczystości kościelnych i patriotycznych oraz w każdą drugą i czwartą niedzielę miesiąca na Mszy Św, o godz 10:00.
W ciągu minionych 15 lat, poza śpiewem w wymienione niedziele, chór wystąpił ponad 350 razy w wielu miejscowościach w kraju i za granicą.
Chór zaliczył 18 wyjazdów za granicę podczas których wystąpił 60 razy, Był to udział w Festiwalach Kultury Polskiej i obchodach świąt patriotycznych na terenie Litwy, Łotwy i Obwodu Kaliningradzkiego.
W 2004 roku wystąpił na Festiwalu Kultury Polskiej „Kwiaty Polskie” w Niemęczynie. Trzykrotnie brał udział w imprezie „Dni Polskie” w Czerniachowsku.
Chór wystąpił w TV Trwam w 90 minutowym programie „Odnowić oblicze ziemi”. śpiewając kolędy i pieśni patriotyczne.
Z repertuarem pieśni kresowych, cztery razy wystąpił w Mrągowie na Festiwalu Kultury Kresowej oraz na imprezach „Na Wileńską nutę”, „Biesiada Wileńska” i „Kaziuki nad Węgorapą”..Z repertuarem ludowym chór występował na wielu imprezach, takich jak dożynki diecezjalne, wojewódzkie, powiatowe, Jarmarki Folkloru, Od 2006 roku „Ojczyzna” bierze udział Jesiennych Koncertach Muzyki Cerkiewnej. W roku 2008 r 2 maja braliśmy udział w uroczystości Święta Flagi Polskiej, Dnia Polonii i Polaka za granicą, koncertując w Dyneburgu i Kraslawiu na Łotwie, Śiedmiokrotnie chór śpiewał na Festynie Kultury Polskiej w Kiejdanach i Wilnie, w Domu Polskim, kościołach wileńskich, w Ostrej Bramie i na Rossie przy grobie „Matka i serce syna” gdzie brzmiała Rota albo Pierwsza Brygada.
W marcu 2010 r chór zaśpiewał na zakończenie Światowego Zjazdu Nauczycieli Polonijnych podczas Mszy Św. i wystąpił z koncertem pieśni patriotycznych na zamku w Ostródzie.Od tego też roku „Ojczyzna” bierze udział w Festiwalu Kultury Polskiej w Krasławiu na Łotwie i zaśpiewała podczas Forum Polonijnego w Czerniachowsku.
Jeżeli chodzi o występy miejscowe, to chór śpiewał podczas wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego, na jubileuszu powiatu, podczas uroczystości z okazji dnia Kombatanta i dnia Sybiraka. Z kolędami występuje na „Gali Kolęd”,w kościołach miejscowych, w Gołdapi i Giżycku oraz w okolicznych kościołach.
Co roku na początku czerwca chór bierze udział w przeglądzie chórów diecezji Ełckiej” Musica Sacra”
W 2015 roku, 10 grudnia chór został zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowniczym jako Stowarzyszenie „Chór Ojczyzna” i w dalszym ciągu współpracuje ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska – Koło w Węgorzewie.
W 2017 roku chór otrzymał nagrodę marszałka województwa Warmińsko-Mazurskiego za działalność w dziedzinie kultury oraz odznakę ministra kultury, Zasłużony dla kultury polskiej.
Repertuar chóru na obecną chwilę składa się z około 60 pieśni różnych, / są to pieśni patriotyczne, ludowe, żołnierskie i kresowe/ 80 pieśni sakralnych, 30 pieśni wielkopostnych i wielkanocnych oraz 30 kolęd.
Podczas pierwszego występu w 2003 roku w chórze śpiewało 8 osób, a obecnie 32 osób,w tym 22 pań i 10 panów.
Założycielem i dyrygentem chóru jest Ryszard Zabłotny,
Więcej informacji i zdjęć na portalu facebok
Zapraszamy panów posiadających predyspozycje do śpiewu w chórze, a takich w naszym mieście nie brakuje – odwagi panowie.
Wzmianki o chórze oraz nasze realacje
Kolejny raz dzięki dotacji Starostwa Powiatowego chór wziął udział w XX Festynie Kultury Polskiej na Laudzie i Żmudzi
w Mejszagole i rejonie Szyrwinckim
8 i 9 sierpnia gościliśmy w Mejszagole i rejonie Szyrwinckim z koncertem na Festynie Kultury Polskiej – „Śpiewaj z nami”Wyjazd chóru był możliwy dzięki dotacji, którą otrzymaliśmy od naszego Starostwa Powiatowego Za to składamy wielkie podziękowanie i obiecujemy w dalszym ciągu promować nasze miasto i powiat..
Fetyn Kultury Polskiej na Ładzie i Żmudzi
W pierwszych dniach sierpnia z inicjatywy węgorzewskiego Koła Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”,chór Ojczyzna i ludowy zespół Mżawka wziął udział w Festynie Kultury Polskiej na Lałdzie i Żmudzi reprezentując Województwo Warmińsko-Mazurskie i Gminę Węgorzewo.
W pierwszym dniu Festynu zespoły wystąpiły w Datnowie, Berżaj i Pacunelach z hymnem Warmii i repertuarem pieśni warmińsko ?mazurskich oraz recytacją wierszy przez członka zespołu, między innymi wiersz Władysława Dzięgały pt, Warmia i Mazury.
Następnego dnia 2 sierpnia, wystąpiliśmy z tym samym repertuarem dla rodaków w miejscowości Wędziagoła. Podczas naszego dwudniowego pobytu spotkaliśmy się z wielką serdecznością organizatorów i uczestników Festynu. Udział zespołów w tym zdarzeniu był możliwy dzięki środkom pozyskanym z Samorządu Województwa Warmińsko Mazurskiego oraz Gminy Węgorzewo, za co serdecznie dziękujemy.. .”
Rejony Wileńskie
W ostatnią sobotę i niedzielę września na zaproszenie starosty gminy Mickuny Pani Renaty Mickiewicz, chór Ojczyzna miał zaszczyt koncertować dla Polaków rejony Wileńskiego.
W sobotę chór reprezentował powiat węgorzewski na dożynkach rejonu Wileńskiego w Pikieliszkach i wystąpił z krótkim koncertem pieśni ludowych, / nie obyło się bez bisu/
W niedzielę śpiewaliśmy podczas Mszy Św. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Mickunach, a po Mszy odbył się koncert pieśni sakralnych w wykonaniu naszego chóru w wypełnionym po brzegi kościele przez miejscowych Polaków jak i gości z Warszawy. Na Mszy Św i koncercie była również obecna pani wice mer Wilna. Pani starosta Mickun witając chór zaznaczyła również że w jej gminie jesteśmy reprezentantami naszego powiatu Węgorzewskiego.
Z wielką serdecznością i gościnnością byliśmy przyjmowani przez pracowników samorządu Niemenczyna i Mickun, za co im składamy gorące podziękowania. Myślę że nasze koncerty podobały się słuchaczom i organizatorom, ponieważ j pani starosta Mickun zaprosiła nas do siebie na dożynki w przyszłym roku. Wyjazd chóru był możliwy dzięki dotacji, którą otrzymaliśmy od naszego Starostwa Powiatowego Za to składamy wielkie podziękowanie i obiecujemy w dalszym ciągu promować nasze miasto i powiat..
Na Wigrach
Chór „Ojczyzna” zapewnił oprawę Mszy św. polowej podczas uroczystości 15 sierpnia pod klasztorem nad Wigrami. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy skończyli na pieśniach religijnych:))) Byli tacy, co do nas dołączyli.
Mejszagoła i Miedziuki
Kolejny raz dzięki pomocy Starostwa Powiatowego nasz chór mógł wziąć udział w XIV Tradycyjnym Festynie Kultury Polskiej, który odbył się 11-12 sierpnia 2018r, w Mejszagole na Litwie. Dziękujemy !!
Chór Ojczyzna na Żmudzi
Dzięki projektowi który został dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Węgorzewie w kwocie 3000 zł, , chór Ojczyzna 3 i 4 czerwca 2017 r. reprezentował powiat i miasto Węgorzewo podczas Dni Kultury Polskiej na Żmudzi , w Kiejdanach i Poniewieżu. Chór zaśpiewał podczas dwóch koncertów w obydwu miastach oraz podczas Mszy Św. w Katedrze Chrystusa Króla w Poniewieżu.
Informacja o realizacji projektu. Śpiewamy z Ojczyzną
Z PROGRAMU MIKRODOTACJI FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH WARMIA MAZURY LOKALNIE
Od 1 IV 2016 r. do 30 IX 2016 r. Stowarzyszenie Chór Ojczyzna realizuje projekt Śpiewamy z Ojczyzną. Polega on na zakupie nowych strojów i wykonywaniu zadań statutowych związanych z popularyzacją pieśni religijnych, patriotycznych, żołnierskich i ludowych w trakcie imprez dla społeczności lokalnej i Polaków za granicą. Projekt brał udział w konkursie PROGRAMU MIKRODOTACJI FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH WARMIA MAZURY LOKALNIE, w ramach start up dla młodych organizacji i stowarzyszeń. Wartość całego projektu to 7234 zł, na realizację zadań Stowarzyszenie w formie dotacji otrzymało 3000 złotych.
Chór"Ojczyzna" z kolędami u Rodaków na Łotwie
Na zaproszenie Związku Polaków na Łotwie, oddział w Rezekne, chór wyjechał w piątek 9 stycznia na Łotwę. Związek składa się z 15 oddziałów rozsianych po całej Łotwie, gdzie mieszka około 60 tys. Polaków. Po dziesięciogodzinnej podróży dotarliśmy do Rezekne. /42 tys. miasto/
Następnego dnia przed południem zorganizowano nam zwiedzanie miasta i Centrum Kultury dzieci i młodzieży, ale od godziny 13:oo zaczęło się przygotowanie do pierwszego koncertu, który miał miejsce w Domu Kultury mniejszości narodowych gdzie wystąpiło 11 zespołów i chórów różnych narodowości działających w Rezekne.
W języku polskim kolędy śpiewał miejscowy chór żeński „Jutrzenka” i nasza „Ojczyzna”. Tego samego dnia, po krótkiej przerwie udaliśmy się do Polskiego Gimnazjum w Rezekne, gdzie daliśmy 30 minutowy koncert dla uczniów, ich rodziców i wychowawców. Wieczór upłynął na wspólnym śpiewie polskich pieśni z chórem „Jutrzenka”.
Kolejnego dnia udaliśmy się do Krasławy, a po drodze zajechaliśmy do największego Sanktuarium p.w Wniebowzięcia Matki Bożej na Łotwie w Aglonie. /łotewska Częstochowa/ Trafiliśmy akurat na odsłonięcie obrazu i była okazja aby zaśpiewać „Bogurodzicę”.
11 stycznia w Kościele św. Ludwika w Krasławie, już po raz IX odbył się doroczny festiwal kolęd i pastorałek z udziałem 13 chórów i zespołów wokalnych z Rygi, Daugavpils, Rezekne,Demene, Jekabpils, Jelgavy , Krasławia oraz chóru „Ojczyzna” z Węgorzowa. Wszędzie byliśmy przyjmowani niezwykle serdecznie dlatego ciężko było się rozstać z naszymi przyjaciółmi, którzy już zapraszają na różne imprezy w ich miastach..