PIERWSZA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
22 lutego 2026
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
- Przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi.
Otrzymana na chrzcie łaska uzdalnia do naśladowania Chrystusa, „nowego Adama”. Ochrzczeni mają być świadomi, że wiara pociąga za sobą konieczność walki „z władcami tego świata pogrążonego w ciemnościach”(Ef 6,12). Wejście w czas Wielkiego Postu, jak podkreślił kiedyś Benedykt XVI, oznacza „za każdym razem sprzymierzenie się z CHRYSTUSEM w walce przeciw grzechowi, podejmowanie – zarówno jako pojedyncze osoby, jak i jako Kościół – duchowej walki ze złym duchem”. Chrześcijanie są wezwani, by odrzucać grzech i wszystko to, co do niego prowadzi. (…). Pokusy szatana skoncentrowana była właśnie na tym – oddalić człowieka od BOGA, uczynić z Niego istotę drugorzędną, wykorzystać GO do zrealizowania jedynie własnych, doraźnych interesów, sprowadzić BOGA jedynie do środka, a nie fundamentu życia. Życie na podobieństwo „nowego Adama” to życie w komunii z Ojcem, w bezgranicznym zaufaniu JEMU, z którego wynika posłuszeństwo aż po Krzyż. W zachowaniu ducha czujności i rozeznania pomaga Kościołowi wyjście na pustynię i modlitwa.
(Uczniowie – misjonarze, Program Duszpasterski na rok 2025/2026)
- Dzisiaj przeżywamy pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. Kończą się trwające od Środy Popielcowej Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Warto przytoczyć przy tej okazji słowa Świętego Jana Pawła II: „Rozpoczynający się okres Wielkiego Postu jest okazją do bardziej intensywnej modlitwy i wielkodusznej pokuty dla ubłagania Boga o łaskę nawrócenia serc i dar pokoju
w sprawiedliwości dla wszystkich ludzi”. Starajmy się, aby owoce duchowe, jakie w tym czasie otrzymamy, promieniowały wokół nas, a trud stawania się lepszymi ofiarujmy także za innych, zwłaszcza za tych, którzy obrażają Pana Boga i za to nie przepraszają, oraz za pokój na świecie. - Zbliżamy się do obchodów NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH.W związku z tym zapraszamy w najbliższy piątek na nabożeństwo Drogi Krzyżowej „Żołnierzy Wyklętych” o godz. 17:15 dedykowane dla dzieci a dla dorosłych o godz. 18:30. Dnia 1 marca 2026r (niedziela) o godz. 10:00 w naszym kościele zostanie odprawiona Msza Święta w intencji „Żołnierzy Wyklętych” z planowanym udziałem pocztu sztandarowego i kompanii honorowej 1 Mazurskiej Brygady Artylerii, pocztów sztandarowych służb mundurowych (KPP, PSP, SG) oraz szkół i organizacji społecznych. Bezpośrednio po Mszy Świętej zaplanowano złożenie kwiatów oraz zapalenie białych i czerwonych zniczy pod Pomnikiem Niepodległości i Suwerenności, tablicą Ojców Niepodległości.
Dnia 2 marca 2026r (poniedziałek) o godz. 12:00 przy Rondzie im „Żołnierzy Wyklętych” (skrzyżowanie ul. Zamkowej i Targowej) zostało zaplanowane odczytanie Apelu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” i oddanie salwy honorowej przez kompanię honorową wystawianą przez 1 Mazurską Brygadę Artylerii w Węgorzewie. Przed uroczystością na rondzie „Żołnierzy Wyklętych” zostaną zapalone białe i czerwone znicze. Wszelkie inne informacje są dostępne na naszej stronie internetowej. - W niedziele o godz. 17:30 Gorzkie Żale poprzedzone Adoracją Najświętszego Sakramentu od godz. 17:00. Do licznego udziału w tych nabożeństwach zachęcam wszystkich parafian.
Pamiętajmy o osobistych umartwieniach, a także o specjalnych postanowieniach na Wielki Post. - W tym czasie warto przypomnieć kilka myśli zaczerpniętych z Dekretu Penitencjarii Apostolskiej na trwający w Kościele Rok Świętego Franciszka. „Gdy miłość chrześcijańska słabnie, szerzy się ignorancja i zły przykład, a ci, którzy wychwalają zgodę między narodami, czynią to bardziej z egoizmu niż z autentycznego ducha chrześcijańskiego; gdy świat wirtualny góruje nad rzeczywistością, spory i przemoc społeczna stają się codziennością, a pokój jest coraz bardziej niepewny i odległy.Ten Rok Świętego Franciszka niech pobudzi nas wszystkich, każdego według własnych możliwości, do naśladowania Biedaczyny z Asyżu, do jak najpełniejszego upodabniania się do Chrystusa i do tego, by nie zaprzepaścić postanowień dopiero co przeżytego Roku Świętego: niech nadzieja, która uczyniła nas pielgrzymami, przemieni się teraz w gorliwość i zapał czynnej miłości”.
- Przyszła niedziela będzie drugą niedzielą Wielkiego Postu. To tak zwana Niedziela Ad Gentes. Jest to Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Będziemy się modlili w intencji misji i misjonarzy, a po Mszach Świętych ofiarami złożonymi do puszek będziemy mogli materialnie wesprzeć dzieło misyjne Kościoła.
- Caritas Diecezji Ełckiej oraz Parafialne Zespoły Caritas przypominają o skierowaniach do programu żywnościowego „Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową” współfinansowanego
z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus- Podprogram 2026. - Z racji uroczystości „Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych” Adorację Najświętszego Sakramentu przesuwam na następną niedzielę 8 marca 2026r.
- Dziś w niedzielę 22 lutego 2026r Koło Misyjne zaprasza na spotkanie o godz. 9:30 czyli po Mszy Świętej.
- W najbliższy czwartek zapraszamy na Adorację Najświętszego Sakramentu w godzinach od 07:30 – 18:00.
1 Niedziela Wielkiego Postu – 22 lutego 2026 r.
| 07:00 | + Zofia (7 rocz. śm.), + Henryk i zmarli z rodziny Klementowicz |
| 08:30 | + Michalina (19 rocz. śm.), + Michał, Bronisława (k), Tadeusz, Jan, Leokadia (12 rocz. śm.), Mieczysław |
| 10:00 | O zdrowie i błogosławieństwo Boże dla Janiny i Henryka Smaga z okazji 50 rocznicy ślubu. |
| 10:00 | ZA PARAFIAN |
| 11:30 | + Antonina, Jan, Stanisław, Wiesław, Jadwiga i zmarli z rodziny Kuśmierków |
| 13:00 | + Władysława (k) Rażewska (29 rocz. śm.) +Aleksandra (k), Stanisław, Henryk |
| 18:00 | + Tadeusz Bagiński ( 5 rocz. śm.), + Stanisława (k) Bagińska (34 rocz. śm.) |
23.02. Poniedziałek 1 tygodnia Wielkiego Postu
| 07:00 | + Krzysztof (z racji rocznicy urodzin) oraz za zmarłych z rodziny Suwezda i Hapońskich |
| 18:00 | + Stefania Butkiewicz (23rocz. śm.), za zmarłych z rodziny Jankowskich, Kuncerów, +Sebastian |
| 18:00 | +Roman Józef Kozak 30 dzień po pogrzebie |
24.02. Wtorek 1 tygodnia Wielkiego Postu
| 07:00 | + Teresa Górna (2 rocz. śm.) |
| 18:00 | + Henryk Jurewicz (30 dzień po pogrzebie) |
| 18:00 | + Maria Subotowicz (1 rocz. śm.) |
25.02. Środa 1 tygodnia Wielkiego Postu
| 07:00 | + Teresa Górna (2 rocz. śm.) |
| 18:00 | + Marcin Bilski (48 rocz. śm.), + Witold i zmarli z rodziny Bilskich |
| 18:00 | + Aleksandra Komorowska 30 dzień po pogrzebie |
26.02. Czwartek 1 tygodnia Wielkiego Postu
| 07:00 | + Teresa Górna (2 rocz. śm.) |
| 18:00 | + Bożena Sztabińska (1 rocz. śm.) |
| 18:00 | + Urszula Teresa Łyskojć 30 dzień po pogrzebie |
27.02. Piątek 1 tygodnia Wielkiego Postu
| 07:00 | + Dominik, Anna, Stanisław, Aleksandra (k), Wincentyna (k), Leokadia, Helena i zmarli z rodziny Bartosz |
| 18:00 | Dziękczynna za otrzymane łaski w dniu urodzin Andrzeja, z prośbą o zdrowie i wstrzemięźliwość oraz dary Ducha Świętego |
| 18:00 | Dziękczynna za otrzymane łaski w 60 rocznicę urodzin Aliny z prośbą o błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej dla Niej i całej rodziny na kolejne lata |
28.02. Sobota 1 tygodnia Wielkiego Postu
| 07:00 | + Bożena Sztabińska (1 rocz. śm.) intencja od wspólnoty Żywego Różańca i DNNUJ |
| 18:00 | + Tomasz Gębka (30 rocz. śm.), + Waldemar Gębka, + Mirosław Grzybowski |
| 18:00 | + Władysław (48 rocz. śm.), + Kazimierz (33 rocz. śm.) |
01.03. 2 Niedziela Wielkiego Postu
| 07:00 | + Jan Ignatowicz (6 mc po śm.) – intencja od Franciszka i Urszuli |
| 08:30 | O zdrowie dla Kacpra Zagórnego i potrzebne łaski oraz światło Ducha Świętego dla lekarzy na dalsze leczenie |
| 08:30 | + Bronisława (k), +Jan, +Czesław, +Jan, +Mieczysław, +Helena z rodziny Mereckich |
| 10:00 | ZA PARAFIAN – za żywych członków Różańca Świętego
W intencji „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH” |
| 11:30 | + z rodziny Kutnik, Łojko, Augustynowicz, Chmielewscy |
| 13:00 | + Bronisław Woźniak, + Janina Woźniak, + Zbigniew Bartosewicz |
| 18:00 | + Marian Potasz (16 rocz. śm.) i zmarli z rodziny Potasz i Unuczek |
