STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH W PARAFII PW. ŚW. AP. PIOTRA I PAWŁA W WĘGORZEWIE
Niniejsze „Standardy Ochrony Małoletnich w Parafii” są spełnieniem obowiązku, który nakłada polskie prawo (Ustawa z dnia 28.07.2023 r. o zmianie Ustawy Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw – Dz. U. 2023 poz. 1606) m.in. na organizatorów rozwoju duchowego małoletnich i opieki nad nimi oraz osoby dopuszczone do takiej działalności z małoletnimi.
Parafia jako część Kościoła lokalnego funkcjonuje przede wszystkim, aby wierni katolicy określonego terenu otrzymywali w jej ramach pomoc duchową, służącą ich duchowemu rozwojowi. Temu służy organizowanie kultu Bożego (udzielanie sakramentów, wspólna modlitwa) jak i dodatkowe spotkania wiernych w ramach grup duszpasterskich oraz kierownictwa duchowego. Parafia obejmuje wszystkich wiernych, w tym małoletnich, wobec których posługujący duchowni i świeccy mają obowiązek wprowadzenia i umocnienia ducha wiary. Małoletni korzystają z udzielanych im sakramentów, przychodzą z dorosłymi lub sami na wspólne modlitwy, a także biorą udział w formacyjnych spotkaniach i wyjazdach parafialnych. Małoletni również mogą brać czynny udział w organizowaniu i przebiegu duszpasterstwa parafialnego. Duszpasterstwo parafialne zazwyczaj odbywa się w miejscowym kościele parafialnym i budynkach parafialnych, ale także w innych miejscach np. kaplice, oratoria, podczas pielgrzymek i innych wyjazdów.
Specyfiką duszpasterstwa parafialnego jest to, iż parafia jest z zasady wspólnotą wspólnot, stąd też pierwszymi odpowiedzialnymi za duchowy rozwój dziecka są jego rodzice, a parafia jako wspólnota jest środowiskiem ułatwiającym to zadanie.
Specyfiką parafii jest to, iż stanowi część wspólnoty wiernych zgromadzonych w ramach diecezji pod duszpasterskim przewodnictwem biskupa diecezjalnego. Parafia jest zasady wspólnotą terytorialną, ograniczającą się do danej miejscowości lub osiedla, ale otwartą również na wiernych spoza parafii. W związku z mobilnością mieszkańców wspólnota parafialna może składać się zarówno z wiernych dobrze siebie znających, jak z wiernych anonimowych, pojawiających się jedynie okazyjnie w miejscu duszpasterstwa. Z reguły parafianie odwiedzają kościół parafialny przy okazji niedzielnej Mszy św., ale są także i tacy, którzy codziennie korzystają z miejscowego duszpasterstwa. Na czele parafii stoi proboszcz, mianowany przez biskupa diecezjalnego, którym jest zawsze kapłan. Mogą mu pomagać inni duchowni (wikariusze, księża do pomocy duszpasterskiej, diakoni) a także wierni świeccy pełniący różne funkcje we wspólnocie parafialnej, zarówno funkcje techniczne jak i formacyjne. Parafia zatem do przede wszystkim ludzie, ponad to działania duszpasterskie i inne integrujące miejscową wspólnotę, ale to także wymiar materialny w postaci budynków i majątku parafialnego.
W takiej wspólnocie parafialnej małoletni są zarówno odbiorcami jak i aktywnymi uczestnikami życia duchowego. Wchodzą oni mniej lub bardziej w relacje z dorosłymi (duchownymi i świeckimi) oraz innymi małoletnimi w ramach duszpasterstwa, stąd istnieje obowiązek przede wszystkim moralny zadbania o ich bezpieczeństwo duchowe i fizyczne, aby środowisko parafialne stało się dla nich okazją do duchowego wzrostu, eliminując we wszelki możliwy sposób niebezpieczeństwo jakiejkolwiek przemocy. Bezpieczeństwo małoletnich w ramach duszpasterstwa wpływa zarówno na kształt ich relacji ze wspólnotą Kościoła, poszczególnymi osobami, ale także w sposób istotny na relację z Bogiem.
Parafia jako wspólnota religijna, biorąc pod uwagę Boże przykazanie o miłości bliźniego jak siebie samego winna zadbać z motywów religijnych o to, by środowisko parafialne było miejscem, gdzie każdy małoletni może czuć się bezpiecznie oraz znaleźć adekwatną pomoc w rozwoju religijnym.
Niniejsze Standardy Ochrony Małoletnich są konkretyzacją prawa państwowego i mają za zadanie pomóc w tym, co jest przed wszystkim obowiązkiem moralnym ludzi wierzących.
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH W PARAFII
– SKRÓT –
BEZPIECZNE ZASADY KONTAKTU
-
Wybieraj oficjalne, ogólnodostępne i przygotowane miejsca do spotkań. Sakrament pokuty i pojednania oraz spotkania modlitewne lub duchowe powinny odbywać się tylko w specjalnie do tego wyznaczonych miejscach, takich jak konfesjonał, kaplica lub biuro parafialne.
-
Unikaj przebywania z dorosłym w odizolowanych warunkach.
-
Nie przebywaj w parafialnych pomieszczeniach mieszkalnych bez opieki rodzica lub opiekuna prawnego.
-
Pozostawaj zawsze pod opieką osoby dorosłej.
-
Nie bądź pod wyłączną opieką innego dziecka.
-
Nie podróżuj prywatnymi samochodami bez zgody rodziców lub opiekunów.
-
Nie przechodź na „ty” z dorosłym.
-
Pamiętaj, że stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej wobec Ciebie jest zakazane.
BEZPIECZNE WYJAZDY
-
Organizacja spotkań:
-
Twoi rodzice zawsze muszą wiedzieć, kiedy będą spotkania.
-
Rodzice muszą zawsze wyrazić pisemną zgodę na Twój udział.
-
Twoi rodzice muszą poznać określone zasady odbioru i komunikacji elektronicznej.
-
Podczas wyjazdu rodzice lub opiekunowie mają prawo do kontaktu z Tobą lub opiekunem.
-
BEZPIECZNY KONTAKT W ŚRODOWISKU CYFROWYM
-
Korzystanie z komunikatorów i e-maili:
-
Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy. Uważaj, co piszesz w internecie.
-
Dorośli nie powinni wysyłać Ci wiadomości po godzinie 22:00. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wiadomość jest wysyłana do całej grupy i rodzice lub opiekunowie wyrazili na to zgodę.
-
-
Bezpieczny dostęp do Internetu:
-
Parafie, które udostępniają Internet, muszą stosować środki bezpieczeństwa, które blokują dostęp do nieodpowiednich treści.
-
Dzięki tym zabezpieczeniom, korzystanie z Internetu będzie dla Ciebie bezpieczne i odpowiednie do Twojego wieku.
-
Pamiętajcie!
-
Bezpieczeństwo:
-
Wasze bezpieczeństwo jest najważniejsze.
-
Zawsze informujcie rodziców lub opiekunów, gdzie się znajdujecie i co robicie.
-
-
Szacunek: W każdej sytuacji pamiętajcie o szacunku dla siebie nawzajem i dla osób starszych.
-
Zaufanie: Jeśli coś Was niepokoi, zawsze możecie porozmawiać z rodzicami, opiekunami lub duchownym, któremu ufacie.
PONIŻEJ ZNAJDZIESZ WYKAZ NUMERÓW TELEFONÓW, POD KTÓRYMI RÓWNIEŻ ZNAJDZIESZ WSPARCIE:
❖ 800 70 2222 / wsparcie w kryzysie psychicznym
bezpłatnie, całodobowo, 7 dni w tygodniu
❖ 116 123 / wsparcie w kryzysie emocjonalnym
bezpłatnie, całodobowo, 7 dni w tygodniu
❖ 22 594 91 00 / wsparcie w depresji
bezpłatnie, środy i czwartki w godz. 17.00-19.00
❖ 800 108 108 / wsparcie dla osób w żałobie i po stracie
bezpłatnie, w dni powszednie w godz. 14.00-20.00
❖ 112 / numer alarmowy
bezpłatnie, całodobowo, 7 dni w tygodniu
OSOBA ZAUFANIA W PARAFII:
OSOBA PIERWSZEGO KONTAKTU
w przypadku zauważenia sygnałów krzywdzenia dzieci w środowisku kościelnym:
s. Eliza Szyprowska
kontakt email: pomoc.apostolowie@gmail.com
Pełna wersja STANDARDÓW OCHRONY NIELETNICH wprowadzonych w Parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Węgorzewie dostępna jest w kancelarii w budynku plebanii oraz pod linkiem: https://apostolowie-wegorzewo.pl/standardy-ochrony-dzieci-i-osob-bezbronnych/