winterlake01.JPGwinterlake02.JPGwinterlake03.jpgwinterlake04.jpgwinterlake05.jpgwinterlake06.jpgwinterlake10.JPGwinterlake11.JPGwinterlake12.jpgwinterlake13.jpgwinterlake14.jpgwinterlake15.JPGwinterlake16.jpgwinterlake17.jpg

Poświęcenie pól. 25.04.2022

Do obrzędów dorocznych, należy zwyczaj poświęcania pól. Obchodzi się go na wiosnę w dniu św. Marka (25 kwietnia) lub dni krzyżowe, tj. poniedziałek, wtorek i środę przed Wniebowstąpieniem. Uroczysta procesja przez pola od figury do figury, śpiewając litanię do wszystkich świętych i poświęcała po kolei wszystkie uprawne pola. 

Zwyczaj święcenia pól pielęgnowany jest do dzisiaj w wielu polskich miejscowościach, Na przełomie kwietnia i maja mieszkańcy spotykają się przy przydrożnej kapliczce i rozpoczynają modlitwę o urodzaj i błogosławieństwo Boże w pracy, a także o zgodę, miłość dla wszystkich mieszkańców wioski. 

Obrzęd jest wyrazem wiary w Bożą Opatrzność. Według myśli chrześcijańskiej praca na roli to zaszczyt, służba, znak podjęcia współpracy z Bogiem, który podzielił się z nami możliwością tworzenia.

25 kwietnia ks. Proboszcz Klemens Litwin poświęcił okoliczne pola. Obrzęd ten rozpoczął się Mszą św. w Kalskich Nowinach a potem procesja wyruszyła w okoliczne pola i łąki.

Joomla templates by a4joomla