winterlake01.JPGwinterlake02.JPGwinterlake03.jpgwinterlake04.jpgwinterlake05.jpgwinterlake06.jpgwinterlake10.JPGwinterlake11.JPGwinterlake12.jpgwinterlake13.jpgwinterlake14.jpgwinterlake15.JPGwinterlake16.jpgwinterlake17.jpg

WIELKA SOBOTA - 16.04.2022

Wigilia Paschalna jest szczytem całego roku liturgicznego, najważniejszą celebracją liturgiczną w całym Kościele. Jest to noc Zmartwychwstania Chrystusa, noc zwycięstwa nad grzechem i śmiercią. Ta Święta Liturgia rozpoczyna Okres Wielkanocny w Kościele. Obejmuje ona: Liturgię światła, Liturgię Słowa, Liturgię Chrzcielną i sprawowanie Eucharystii. Liturgia Światła rozpoczyna się błogosławieństwem ognia, od którego zapala się nowy Paschał ? symbol Chrystusa Zmartwychwstałego. 

Kapłan śpiewa Exsultet - uroczystym i pełnym radości Orędzie Wielkanoce, które ogłasza całemu światu, że Chrystus prawdziwie Zmartwychwstał.

W Liturgii Słowa rozważamy wielkie dzieła jakich Bóg dokonał w dziejach narodu wybranego, przede wszystkim wyprowadzenie z niewoli egipskiej, które było zapowiedzią największego i najważniejszego wyzwolenia człowieka, jakiego dokonał Chrystus przez swoją Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie.

W tę tajemnice Chrystusa włączył każdego z nas chrzest święty, dlatego też w Liturgii Chrzcielnej odnawiamy nasze chrzcielne przyrzeczenia, składając Bogu dziękczynienie za przyjęty sakrament zbawienia.

Kulminacyjnym momentem jest sprawowanie Liturgii Eucharystycznej, która jest nie tylko wspomnieniem, ale uobecnieniem tajemnic życia Chrystusa pośród nas. Jest darem niewysłowionej miłości Bożej, w którym możemy przyjmować prawdziwie samego Pana.

Joomla templates by a4joomla