winterlake01.JPGwinterlake02.JPGwinterlake03.jpgwinterlake04.jpgwinterlake05.jpgwinterlake06.jpgwinterlake10.JPGwinterlake11.JPGwinterlake12.jpgwinterlake13.jpgwinterlake14.jpgwinterlake15.JPGwinterlake16.jpgwinterlake17.jpg

SŁOWO NA XXV NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ - 18.09.

"Żaden sługa nie może dwom panom służyć (...) Nie możecie służyć Bogu i Mamonie". (Łk 16, 13)

W przypowieści o niesprawiedliwym rządcy (Łk 16, 1-9. 13), Jezus nawiązuje do ówcześnie panujących stosunków i dlatego może liczyć na zrozumienie słuchaczy. Chrystus przedstawia oszusta w rozmowie z samym sobą, ukazując jego zapobiegliwość. Myśli on o przyszłości, a od swoich protegowanych oczekuje, że w razie czego wesprą go według zasady ręka rękę myje. Zaskakuje nas zakończenie przypowieści - pochwała rządcy. Jezus jednak nie usprawiedliwia oszustwa, lecz ukazuje zapobiegliwość człowieka, którego nazywa - wyraźnie - nieuczciwym.

Jezus nie zachęca dzieci światłości do robienia 'brudnych" interesów; przestrzega przed tym, żeby nie żyć niefrasobliwie, nie zastanawiając się nad przyszłością. Zagrożenia przyszłości to nie tylko głód, zniszczone środowisko lub zagłada atomowa, lecz - jak naucza Jezus - przede wszystkim wieczne zatracenie. Czyńcie sobie przyjaciół, posługując się złudnym bogactwem, aby gdy życie się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków (por. w. 9).

Joomla templates by a4joomla