winterlake01.JPGwinterlake02.JPGwinterlake03.jpgwinterlake04.jpgwinterlake05.jpgwinterlake06.jpgwinterlake10.JPGwinterlake11.JPGwinterlake12.jpgwinterlake13.jpgwinterlake14.jpgwinterlake15.JPGwinterlake16.jpgwinterlake17.jpg

Chór Ojczyzna

Bieżące wydarzenia z życia chóru dostępne są na facebook`u

https://kurierwilenski.lt/2022/08/05/xx-festyn-kultury-polskiej-znad-issy/                                                                       Kolejny raz dzięki  dotacji  Starostwa Powiatowego chór wziął udział w XX Festynie Kultury Polskiej na Laudzie i Żmudzi

 

 8 i 9 sierpnia gościliśmy w Mejszagole i rejonie Szyrwinckim  z koncertem na Festynie Kultury Polskiej - "Śpiewaj z nami"Wyjazd chóru  był możliwy dzięki  dotacji, którą  otrzymaliśmy od naszego  Starostwa Powiatowego  Za to  składamy wielkie podziękowanie  i obiecujemy  w dalszym ciągu  promować nasze miasto i powiat..  

 

"http://l24.lt/pl/kultura-pl/item/346282-dni-kultury-polskiej-na-laudzie-i-zmudzi-xviii-festyn-kultury-polskiej-znad-issy
W pierwszych dniach sierpnia z inicjatywy węgorzewskiego Koła Stowarzyszenia "Wspólnota Polska",chór Ojczyzna i ludowy zespół Mżawka wziął udział w Festynie Kultury Polskiej na Lałdzie i Żmudzi reprezentując Województwo Warmińsko-Mazurskie i Gminę Węgorzewo. W pierwszym dniu Festynu zespoły wystąpiły w Datnowie, Berżaj i Pacunelach z hymnem Warmii i repertuarem pieśni warmińsko ?mazurskich oraz recytacją wierszy przez członka zespołu, między innymi wiersz Władysława Dzięgały pt, Warmia i Mazury. Następnego dnia 2 sierpnia, wystąpiliśmy z tym samym repertuarem dla rodaków w miejscowości Wędziagoła. Podczas naszego dwudniowego pobytu spotkaliśmy się z wielką serdecznością organizatorów i uczestników Festynu. Udział zespołów w tym zdarzeniu był możliwy dzięki środkom pozyskanym z Samorządu Województwa Warmińsko Mazurskiego oraz Gminy Węgorzewo, za co serdecznie dziękujemy.. ."
?

W ostatnią sobotę i niedzielę września  na zaproszenie starosty   gminy Mickuny  Pani  Renaty Mickiewicz,  chór Ojczyzna  miał zaszczyt  koncertować dla Polaków rejony Wileńskiego.

 W sobotę  chór reprezentował  powiat  węgorzewski  na  dożynkach  rejonu Wileńskiego

w Pikieliszkach i wystąpił z krótkim  koncertem pieśni ludowych, / nie obyło się bez bisu/

W niedzielę  śpiewaliśmy  podczas  Mszy Św.  w   Kościele Wniebowzięcia NMP w Mickunach, a po Mszy  odbył się koncert  pieśni sakralnych   w wykonaniu naszego chóru w wypełnionym po brzegi kościele  przez miejscowych Polaków jak  i gości z  Warszawy.

Na  Mszy Św i koncercie była również obecna pani wice mer  Wilna.

Pani starosta Mickun witając chór  zaznaczyła również że w jej gminie jesteśmy reprezentantami  naszego powiatu Węgorzewskiego.

 Z wielką serdecznością i gościnnością  byliśmy przyjmowani  przez  pracowników  samorządu  Niemenczyna  i  Mickun, za co im  składamy  gorące  podziękowania.

Myślę że nasze koncerty   podobały się  słuchaczom i organizatorom, ponieważ j pani starosta  Mickun zaprosiła nas  do siebie na dożynki  w przyszłym roku.

  Wyjazd chóru  był możliwy dzięki  dotacji, którą  otrzymaliśmy od naszego  Starostwa Powiatowego  Za to  składamy wielkie podziękowanie  i obiecujemy  w dalszym ciągu  promować nasze miasto i powiat..   

 

 

 

Wigry

Chór "Ojczyzna" zapewnił oprawę Mszy św. polowej podczas uroczystości 15 sierpnia pod klasztorem nad Wigrami. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy skończyli na pieśniach religijnych:))) Byli tacy, co do nas dołączyli.

Obraz może zawierać: 7 osób, w tym Ela Lewińska, uśmiechnięci ludzie, na zewnątrz

Mejszagoła i Miedziuki

Kolejny raz dzięki pomocy  Starostwa Powiatowego nasz chór mógł  wziąć udział  w XIV Tradycyjnym Festynie Kultury Polskiej, który odbył się 11-12 sierpnia 2018r, w Mejszagole na Litwie. Dziękujemy !!

 Obraz może zawierać: 10 osób, w tym Jagoda Sokal i Ela Lewińska, uśmiechnięci ludzie, ludzie siedzą

 

 

Chór Ojczyzna na Żmudzi

 Dzięki projektowi który został dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Węgorzewie w kwocie 3000 zł, , chór Ojczyzna 3 i 4   czerwca  2017 r. reprezentował powiat i miasto Węgorzewo podczas Dni Kultury Polskiej na Żmudzi , w Kiejdanach i Poniewieżu. Chór zaśpiewał podczas dwóch koncertów w obydwu miastach oraz podczas Mszy Św. w Katedrze Chrystusa Króla w Poniewieżu.

Obraz może zawierać: 11 osób, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją i na zewnątrz

 

 

W ubiegłym roku  10 grudnia, chór Ojczyzna został zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowniczym jako Stowarzyszenie  "Chór Ojczyzna"         

 Informacja o realizacji projektu. Śpiewamy z Ojczyzną.     

 Z PROGRAMU MIKRODOTACJI  FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH WARMIA MAZURY LOKALNIEOd 1 IV 2016 r. do 30 IX 2016 r. Stowarzyszenie Chór Ojczyzna  realizuje projekt  Śpiewamy z Ojczyzną.  Polega on na zakupie nowych strojów i wykonywaniu zadań statutowych związanych z popularyzacją pieśni religijnych, patriotycznych, żołnierskich i ludowych w trakcie imprez dla społeczności lokalnej i Polaków za granicą.  Projekt brał udział w konkursie   PROGRAMU MIKRODOTACJI FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH WARMIA MAZURY LOKALNIE, w ramach  start up  dla młodych organizacji i stowarzyszeń. Wartość całego projektu to 7234 zł, na realizację zadań Stowarzyszenie w formie dotacji otrzymało 3000 złotych.

 

 

                                    Występ w kościele Św.Ludwika w Krasławiu

                                            Koncert  w Polskim Gimnazjum w Rezekne

 

Wspólne wykonanie kolęd "Cicha noc i "Gdy się Chrystus
rodzi"

 

Chór"Ojczyzna" z  kolędami  u  Rodaków  na  Łotwie.   

    Na  zaproszenie  Związku Polaków na Łotwie,  oddział w Rezekne, chór  wyjechał w piątek  9 stycznia  na  Łotwę.  Związek składa się z 15 oddziałów  rozsianych  po całej Łotwie, gdzie mieszka około 60 tys. Polaków.                                                                                    
   Po dziesięciogodzinnej  podróży  dotarliśmy  do  Rezekne. /42  tys. miasto/
Następnego dnia  przed  południem  zorganizowano nam  zwiedzanie miasta i Centrum Kultury dzieci i młodzieży,  ale od godziny  13,oo  zaczęło  się przygotowanie  do pierwszego koncertu,  który  miał miejsce  w Domu Kultury   mniejszości  narodowych gdzie  wystąpiło 11 zespołów  i  chórów  różnych  narodowości  działających  w Rezekne .
  W języku polskim kolędy  śpiewał  miejscowy chór żeński  "Jutrzenka" i nasza "Ojczyzna"
  Tego samego dnia, po  krótkiej przerwie  udaliśmy się  do  Polskiego Gimnazjum w Rezekne, gdzie  daliśmy 30 minutowy  koncert dla  uczniów, ich  rodziców  i wychowawców.
  Wieczór  upłynął  na  wspólnym  śpiewie  polskich  pieśni  z  chórem  "Jutrzenka".
 Kolejnego dnia  udaliśmy się  do  Krasławy,  a po drodze  zajechaliśmy  do  największego   Sanktuarium p.w Wniebowzięcia Matki Bożej na Łotwie w Aglonie. /łotewska Częstochowa/    Trafiliśmy akurat na odsłonięcie  obrazu i była okazja aby zaśpiewać "Bogurodzicę".                                                       
  11 stycznia w Kościele św. Ludwika  w Krasławie, już  po raz  IX  odbył się doroczny festiwal kolęd i pastorałek z udziałem  13 chórów i zespołów wokalnych z Rygi, Daugavpils, Rezekne,Demene, Jekabpils, Jelgavy , Krasławia  oraz chóru  "Ojczyzna" z  Węgorzowa.
 Wszędzie  byliśmy  przyjmowani niezwykle serdecznie dlatego ciężko  było się  rozstać z  naszymi  przyjaciółmi, którzy  już  zapraszają  na różne imprezy  w  ich  miastach.. 

Krótka  historia  działalności  chóru.

  Chór "Ojczyzna" powstał  wiosną  2003  roku przy Stowarzyszeniu Wspólnota Polska i pierwszymi chórzystami byli członkowie tegoż Stowarzyszenia.  Pierwszy występ chóru miał miejsce  3 maja  2003 roku  w Muzeum  Kultury  Ludowej  z okazji  rocznicy uchwalenia  Konstytucji  i  liczył wtedy  8  osób.   Siedziba chóru znajdujei się w domu parafialnym przy kościele  Św. Ap. Piotra  i  Pawła  w  Węgorzewie  w którym śpiewamy podczas  uroczystości  kościelnych i patriotycznych  oraz   w  każdą  drugą i czwartą niedzielę miesiąca  na  Mszy Św, o godz 10.oo.                            

  W ciągu minionych 15 lat, poza  śpiewem  w  wymienione niedziele, chór  wystąpił  ponad  350 razy w wielu miejscowościach w kraju i za granicą.                                                                       

  Chór zaliczył   18   wyjazdów  za  granicę  podczas  których  wystąpił  60  razy, Był   to   udział  w  Festiwalach  Kultury  Polskiej  i obchodach  świąt  patriotycznych na  terenie  Litwy,  Łotwy  i  Obwodu  Kaliningradzkiego.  W 2004 roku wystąpił na Festiwalu Kultury Polskiej "Kwiaty Polskie" w Niemęczynie. Trzykrotnie brał udział w imprezie "Dni  Polskie"Czerniachowsku.    

Chór  wystąpił w  TV Trwam  w 90 minutowym programie "Odnowić oblicze ziemi".  śpiewając  kolędy i  pieśni  patriotyczne.                      

Z repertuarem pieśni   kresowych,  cztery razy  wystąpił w Mrągowie na Festiwalu  Kultury Kresowej oraz  na  imprezach  "Na Wileńską nutę",  "Biesiada Wileńska" i "Kaziuki nad Węgorapą"..Z repertuarem  ludowym chór występował  na wielu imprezach, takich jak dożynki diecezjalne, wojewódzkie, powiatowe, Jarmarki Folkloru, Od 2006   roku "Ojczyzna" bierze udział Jesiennych Koncertach Muzyki  Cerkiewnej.   W  roku 2008 r  2 maja  braliśmy udział w uroczystości  Święta Flagi Polskiej,   Dnia Polonii i Polaka za granicą,  koncertując w  Dyneburgu i Kraslawiu na Łotwie,  Śiedmiokrotnie chór śpiewał  na  Festynie  Kultury Polskiej w Kiejdanach  i  Wilnie, w Domu Polskim, kościołach wileńskich, w Ostrej Bramie  i  na  Rossie  przy grobie "Matka i serce syna"  gdzie  brzmiała  Rota  albo  Pierwsza Brygada.

 W marcu 2010 r chór zaśpiewał  na zakończenie  Światowego  Zjazdu  Nauczycieli Polonijnych podczas Mszy Św. i wystąpił  z  koncertem pieśni patriotycznych  na zamku w Ostródzie.Od tego też  roku "Ojczyzna" bierze udział w Festiwalu Kultury Polskiej w Krasławiu na Łotwie i zaśpiewała  podczas Forum Polonijnego w Czerniachowsku.

 Jeżeli chodzi o występy miejscowe, to chór  śpiewał  podczas wojewódzkiej  inauguracji  roku  szkolnego,  na  jubileuszu  powiatu,  podczas  uroczystości  z okazji  dnia  Kombatanta i dnia Sybiraka.                                               Z  kolędami  występuje na  "Gali Kolęd",w kościołach  miejscowych,    w Gołdapi i Giżycku oraz w okolicznych  kościołach. 

  Co roku na początku czerwca chór bierze udział w przeglądzie chórów diecezji Ełckiej" Musica Sacra"

W 2015 roku,  10  grudnia  chór  został zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowniczym jako Stowarzyszenie "Chór Ojczyzna" i w dalszym ciągu współpracuje ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska - Koło w Węgorzewie.

W 2017 roku  chór otrzymał nagrodę marszałka województwa Warmińsko-Mazurskiego za działalność w dziedzinie kultury oraz odznakę ministra kultury,  Zasłużony dla kultury polskiej.                                                                                                                         

  Repertuar  chóru  na  obecną chwilę  składa się  z  około 60 pieśni  różnych,  / są to pieśni  patriotyczne, ludowe, żołnierskie  i  kresowe/ 80 pieśni sakralnych, 30 pieśni wielkopostnych  i wielkanocnych oraz 30 kolęd.

Podczas  pierwszego  występu  w  2003  roku  w  chórze  śpiewało  8 osób, a  obecnie  32  osób,w tym  22 pań  i  10  panów. 

Założycielem i dyrygentem chóru jest  Ryszard Zabłotny,  

Więcej informacji i zdjęć na portalu  nasza klasa  -  Chór "Ojczyzna"

Zapraszamy panów posiadających predyspozycje do śpiewu w chórze,

a takich w naszym mieście nie brakuje - odwagi panowie.

   

 

Joomla templates by a4joomla